Stowarzyszenie Rozwoju
 Dziecka i Rodziny
w Nowych Skalmierzycach

  SRDiR      ŚDS      CURT "SZANSA"      OWDiWT      OR-E      Poradnia Rodzinna  
Środowiskowy
Dom Samopomocy


Aktualności
Kronika ŚDS
Działalność
Pracownie
Prace uczestników
Wyróżnienia
Jak trafić?
Kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kronika ŚDS 2007


< Kronika 2006 >   < Kronika 2007 >   < Kronika 2008 >   < Kronika 2009 >

< Aktualności 2010 >
 Gwiazdka w Środowiskowym Domu Samopomocy

(20 grudzień 2007)

20 grudnia 2007r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach odbyła się bardzo miła uroczystość. Pracownicy oraz domownicy zebrali się w świetlicy na bożonarodzeniowym opłatku. Odbyło się wspólne śpiewanie kolęd, Św. Mikołaj wręczył zebranym prezenty, a na koniec wszyscy dzielili się opłatkiem składając życzenia szczęśliwych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

(29kB)   (29kB)   (29kB)
 Wystawa Bożonarodzeniowa w Psarach
(13 grudzień 2007)

Dom Pomocy Społecznej w Psarach zorganizował w swojej siedzibie wystawę prac rękodzielniczych poświęconą Świętom Bożego Narodzenia. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 13 grudnia. Uczestnicy z przybyłych placówek przygotowali prace w trzech dyscyplinach : kulinarna, plastyczna oraz najpiękniejsza choinka. W wystawie udział wziął również Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, którego domownikom przyznano III miejsce w dyscyplinie kulinarnej za "świąteczny wypiek". Podczas wystawy odbyło się wspólne śpiewanie kolęd, domownicy DPS-u przedstawili "Jasełka", poczym odbył się skromny poczęstunek dla przybyłych gości.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
 Bal Andrzejkowy w Ostrowie Wlkp.
(26 listopad 2007)

26 listopada 2007r. grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyła w Balu Andrzejkowym organizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej "Tęcza" w Ostrowie Wielkopolskim. Impreza odbyła się w motelu "Borowianka" i obfitowała w wiele atrakcji. Główną część balu stanowił konkurs taneczny, w którym wytypowane z każdej placówki pary zaprezentowały taniec w rytmie "Cha cha". Utrudnieniem w tańcu był balon trzymany między głowami uczestników. Z ramienia ŚDS-u parę taneczną tworzyły Józefa Jaćmirska oraz Elżbieta Banasiak. Nasza para zaprezentowała się wspaniale, co zaowocowało przyznanym przez jury konkursu trzecim miejscem. Czas w całości upłynął na radosnej zabawie, konkursom, andrzejkowym wróżbom oraz dedykacjom nie było końca.


 III Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych w Kaliszu
(21 listopad 2007)

21 listopada br. w Kaliszu odbyły się III Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych. Zespół organizacyjny tworzyli : Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie" w Kaliszu, Organizacja Pożytku Publicznego, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kaliszu oraz Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.
Lekkoatleci rywalizowali w hali OSRiR. Uczestniczyło kilkanaście polskich ośrodków i stowarzyszeń oraz trzy drużyny z Ukrainy. Początek sportowych zmagań zainaugurowała uroczysta prezentacja przybyłych ekip, podczas której odegrano narodowy hymn Polski oraz wyjaśniono zasady współzawodnictwa w mistrzostwach. Zespół Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach reprezentowali : Elżbieta Banasiak, Urszula Kasik, Sabina Kociemba, Marek Banasiak, Damian Banasiak, Tomasz Henglewicz i Zbigniew Cicharski. Wzięliśmy udział w większości konkurencji (poza konkurencją na wózkach inwalidzkich), prezentując równy, wysoki poziom. Program zawodów obejmował : bieg na 60 metrów, wyścig wózków inwalidzkich, sztafetę 4x60 metrów, rzut piłką lekarską, skok w dal, rzut piłką do kosza oraz skok wzwyż.
Tegoroczne zawody były bardzo udane dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Dwa medale zdobyte przez Elżbietę Banasiak (złoty w biegu na 60 m., srebrny w skoku w dal), srebrny medal Marka Banasiaka w skoku wzwyż oraz sporo miejsc tuż za podium, pozwoliły na zajęcie wysokiego 5 miejsca w klasyfikacji drużynowej. Na zakończenie sportowych zmagań, każdej drużynie wręczono pamiątkowy dyplom, nagrodę oraz puchar.
Międzynarodowy charakter zawodów sprawił, że impreza stała na bardzo wysokim poziomie sportowym. Zawodnicy wznosili się na wyżyny swoich umiejętności, nie tracąc jednak dobrego humoru i nie mącąc przyjacielskiej atmosfery.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)

(29kB)   (29kB)
 Turniej Tenisa Stołowego i Warcabów Osób Niepełnosprawnych w Wysocku Małym
(20 listopad 2007)

Z sukcesami powrócili z Wysocka Małego domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, gdzie odbył się Turniej Tenisa Stołowego i Warcabów Osób Niepełnosprawnych. Impreza została zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Przygodzicach oraz Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "Barycz".
Zawody rozpoczęły się uroczystą prezentacją drużyn oraz krótką częścią artystyczną. Punktualnie o godzinie 10 uczestnicy poszczególnych konkurencji rozpoczęli zaciętą rywalizację. W turnieju warcabowym z ramienia Środowiskowego Domu Samopomocy wystąpili : Mariola Stuszewska, Sabina Kociemba oraz Józefa Jaćmirska. Przy stole tenisowym reprezentował nas Tomasz Jurga. Wspaniale spisał się przede wszystkim tenisista stołowy, o czym świadczą wyniki rywalizacji. Tomasz Jurga po jedynej porażce w turnieju zajął 3 miejsce. Taki wyniki należy uznać za spory sukces, tym bardziej, że w turnieju uczestniczyli najlepsi zawodnicy z terenu południowej Wielkopolski. W klasyfikacji turnieju warcabowego wszyscy domownicy ŚDS znaleźli się w górnej części tabeli. Wystarczy wspomnieć, że Sabina Kociemba otarła się o podium zajmując wysokie, aczkolwiek nie lubiane przez sportowców czwarte miejsce. W punktacji drużynowej ekipa Środowiskowego Domu Samopomocy zajęła 7 miejsce, otrzymując okazały puchar oraz dyplom.

(29kB)   (29kB)   (29kB)

(29kB)   (29kB)


 X lecie WTZ w Kuźnicy Grabowskiej Konkurs tańca "Taniec - sposobem na sprawność ruchową"
(14 listopad 2007)

Na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kuźnicy Grabowskiej, piątka domowników wraz z opiekunami p. Krystyną Kowalczyk, p. Marią Chenczke oraz p. Mateuszem Walczakiem ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach udali się na jubileusz 10-lecia w/w placówki. Impreza odbyła się 14 listopada w sali OSP w Kraszewicach. Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia kierownik WTZ w Kuźnicy Grabowskiej Pani Bogumiły Ofiary, która przedstawiła historię placówki oraz dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju instytucji. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy życzyli placówce kolejnych owocnych lat pracy i kolejnych jubileuszy. Obchody zwieńczyły podziękowania uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej dla kadry pracowniczej placówki.
Po uroczystościach związanych z X-leciem placówki odbył się konkurs tańca ph. "Taniec - sposobem na sprawność ruchową". ŚDS w Nowych Skalmierzycach reprezentowała piątka domowników, którzy wykonali taniec do utworu pt. "Jolka, Jolka". W oczekiwaniu na wyniki konkursu organizatorzy uraczyli zaproszonych gości i uczestników dyskoteką z muzyką na żywo. Uczestnicy wspaniale bawili się w rytmie zarówno polskich jak i zagranicznych utworów. Należy nadmienić, że każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom potwierdzający udział w imprezie.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 VII Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych
(27 wrzesień 2007)

27 września w Hali Sportowej w Nowych Skalmierzycach odbył się VII Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych naszego regionu. Organizatorem Przeglądu było Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach.
W imprezie udział wzięło 19 placówek oraz osoby indywidualne - łącznie około 300 osób. Honorowy patronat objęli: burmistrz GiM Nowe Skalmierzyce Pani Bożena Budzik oraz ks. Kanonik Edward Wawrzyniak, proboszcz parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Patronat medialny objęli Radio ESKA oraz Gazeta Ostrowska. Przegląd poprzedziła uroczysta msza święta odprawiona w intencji niepełnosprawnych.
Wśród zaproszonych gości udział wzięli Z-ca Skarbnika Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bolesław Borkowski, Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Kazimierz Sipka, radni Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, dyrektorzy szkoły podstawowej i gimnazjum w Nowych Skalmierzycach, dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej, dyrektorzy i kierownicy środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej oraz przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej sąsiadujących gmin. Przegląd był okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Stowarzyszenia oraz wręczenia podziękowań instytucjom i osobom, którzy w sposób szczególny przyczynili się do jego rozwoju. Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kowalczyk oraz Wiceprezes Jarosław Walczak wręczyli przyznawane corocznie statuetki "Za zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych", a ich tegorocznymi odbiorcami byli Pan Józef Racki - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Pan Zdzisław Mielczarek - Zastęca Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Podziękowanie natomiast otrzymali Pani Aniela Błaszczyk z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Skaltex w Skalmierzycach, Pani Lucyna Lisiak-Kycia - Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Nowych Skalmierzycach oraz Pani Teresa Kiełbik - Dyrektor Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach.
W przeglądzie udział wzięło 19 placówek a mianowicie: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kucharach, Słupii p/Kępnem, Ostrzeszowie, Ostrowie Wlkp., Czeszewie, Doruchowie, Gizałkach, Kaliszu, Kuźnicy Grabowskiej oraz Odolanowie, Środowiskowe Domy Samopomocy z : Odolanowa, Ostrowa Wlkp., Liskowa, Pleszewa, Doruchowa, Kalisza i Nowych Skalmierzyc, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. z Nowych Skalmierzyc, a także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Zgromadzenia Siostr Św. Elżbiety z Ostrowa Wlkp. oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kaliszu i osoby indywidualne. W trakcie Przeglądu można było podziwiać wystawę przepięknych prac (rękodzieła, malarstwa, rzeźby), a także występy estradowe tj. piosenki i tańce.
Ukoronowaniem wysiłku uczestników były ciekawe nagrody ufundowane przez Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim. Tegoroczne nagrody to sprzęt RTV, sprzęt gospodarstwa domowego, radioodbiorniki, sprzęt sportowy, albumy oraz wręczane w klasyfikacji zespołowej puchary.
W kategorii piosenki pierwszą nagrodę otrzymał ŚDS w Odolanowie, druga nagroda przypadła Warsztatowi Terapii Zajęciowej z Gizałek, trzecią otrzymał Robert Orszul. Wyróżnienie w kategorii piosenka otrzymał odolanowski WTZ.. W kategorii taniec pierwszą nagrodę przyznano WTZ w Czeszewie, drugą ŚDS w Ostrowie Wlkp., trzecią otrzymał WTZ z Ostrzeszowa. Jury przyznało również wyróznienia, które przypadły WTZ w Słupii p/Kępnem, WTZ w Kucharach oraz ŚDS "Tulipan" z Kalisza.
W kategorii rękodzieło artystyczne pierwszą nagrodę otrzymał WTZ z Kuźnicy Grabowskiej, drugą WTZ z Czeszewa, trzecią WTZ z Gizałek.. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety z Ostrowa Wlkp. oraz ŚDS z Doruchowa.
Uczestnicy do 18 roku życia zajęli: pierwsze miejsce Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Nowych Skalmierzycach, drugie miejsce przypadło S.O.W. Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp.
Puchary w klasyfikacji zespołowej za pierwsze miejsce otrzymał Środowiskowy Dom Samapomocy w Czeszewie, drugie WTZ z Kuźnicy Grabowskiej, a trzecie Środowiskowy Dom Samopomocy w Odolanowie.
Sprawne poprowadzenie imprezy zapewniła Pani Agata Pawlaczyk.
Udział w Przeglądzie był odzwierciedleniem wielkiego wkładu pracy uczestników, instruktorów i opiekunów a przede wszystkim dowodem na to, jak wielkie możliwości tkwią w każdym z nas - trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki do ich ujawnienia.
Imprezy, które organizuje Stowarzyszenie mają pokazać niepełnosprawnym oraz ich rodzinom, że osoby sprawne inaczej mogą być również aktywne, że pomimo niepełnosprawności można również osiągać sukces. Są one nieustającym zaproszeniem kierowanym do niepełnosprawnych, do współudziału w organizowaniu swojej codzienności i zaproszeniem do wszystkich, którzy chcą dać coś od siebie innym.
Zarząd Stowarzyszenia dziękuje lokalnym przedsiębiorcom dzięki którym możliwe było zapewnienie wyżywienia uczestnikom Przeglądu tj. Piekarni Pana Walczaka w Skalmierzycach, Piekarni Pana Stasiaka w Nowych Skalmierzycach, Piekarni Pana Pussaka w Nowych Skalmierzycach oraz Spółdzielni Mleczarskiej Lazur w osobach prezesa Zenona Michasia oraz wice-prezesa Zdzisława Otwiaski.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 BISKUPIN 2007
(17 wrzesień 2007)

17 września domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach udali się na całodniową wycieczkę do Biskupina. Termin wyjazdu został wybrany nieprzypadkowo. Wyjazd zorganizowano w trakcie trwania XIII Festynu Archeologicznego ph. "Bałtowie - północni sąsiedzi Słowian", który odbył się w dniach 15-23 września. Należy dodać, że corocznie jeden dzień festynu jest organizowany specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Osoby sprawne inaczej uczestniczą w imprezie bezpłatnie. Festyn został zorganizowany na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie i cieszył się bardzo dużą popularnością.
Biskupin jest położny przy krajowej trasie nr "5" Gniezno - Bydgoszcz. Jest częścią Szlaku Piastowskiego. To najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Badania wykopaliskowe rozpoczęły się w 1934 roku. Rozmach prowadzonych prac wykopaliskowych był imponujący. Stosowano nowoczesne metody badań. W ich wyniku odkryte zostały konstrukcje drewniane osiedla sprzed ponad 2700 lat ( zachowane w znakomitym stanie ). Przed wojną Biskupin był nazywany "Polskimi Pompejami".
Program festynu obfitował w niezliczoną ilość atrakcji. Nie sposób było w ciągu jednego dnia ze wszystkich skorzystać. Domownikom ŚDS, w szczególności przypadła do gustu, inscenizacja obrony osady jaćwieskiej przed Krzyżakami. Uczestnicy dowiedzieli się jak w ówczesnych czasach produkowano monety, obrabiano len czy odczyniano uroki. Męskiej części zwiedzających podobał się pokaz pradziejowych technik w warsztacie brązownika, damska część chętnie brała udział w degustacji potraw kuchni jaćwieskiej. W trakcie festynu odbywały się liczne koncerty muzyki dawnej oraz pokazy i warsztaty taneczne.

(29kB)   (29kB)   (29kB) Biesiada we Dworze
(14 wrzesień 2007)

14 września 2007r. grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyła w imprezie integracyjnej ph. "Biesiada we Dworze" organizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Kochłowach.. Impreza odbyła się w parku przy placówce organizatora i obfitowała w wiele atrakcji. Spotkanie składało się z dwóch części.
Pierwszą część wypełniła uroczystość obchodów 60-lecia placówki. Została odczytana długa lista życzeń oraz wręczenie okolicznościowych upominków. Następnie swoją obecność zaznaczyli uczestnicy zaproszonych placówek. Zgodnie z hasłem imprezy "Lata 20-ste, lata 30-ste" zorganizowano dwa konkursy. Pierwszy polegał na wykonaniu piosenki wybranej specjalnie z okresu międzywojennego. Utwór pt. "Zimny drań" wykonało trio w składzie : Małgorzata Sołtysiak, Sabina Kociemba oraz Marcin Galusik. Drugi konkurs, który wzbudził wiele emocji, to pokaz mody. Ze strony ŚDS-u na wybiegu zaprezentowała się Józefa Jaćmirska.
W trakcie trwania imprezy na uczestników czekały liczne atrakcje, m.in. przejazd bryczką, dmuchany zamek czy swojskie jadło.

(29kB)   (29kB)   (29kB)


 Kulinarne podróże
(6 wrzesień 2007)

Młodzież ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowych Skalmierzyc uczestniczyła w spotkaniu pod nazwą "Kulinarne podróże", zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy z Pleszewa. Placówki z różnych miejscowości prezentowały swoje kulinarne umiejętności. Przygotowano stoiska przedstawiające wybrany kraj : potrawy w nim królujące, stroje ludowe, flagi, gadżety reklamujące dany kraj.

(29kB)   (29kB)   (29kB)


 Mikstat 2007
(29 sierpień - 1 wrzesień 2007)

Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach zorganizowało turnus wypoczynkowy połączony z rehabilitacją i terapią. Uczestniczyło w nim 49 osób członków Stowarzyszenia oraz uczestników ŚDS. Turnus odbył się w dniach od 29.08 do 01.09.2007r. w Ośrodku "Mikstat-Las", położonym w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich. W okresie międzywojennym ośrodek pełnił funkcję stacji klimatycznej, a po II wojnie światowej ze względu na walory klimatyczne, organizowano w nim wypoczynek dla młodzieży.
W drodze do Mikstatu na uczestników czekały dwie niespodzianki. W pierwszej kolejności odwiedzili Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Doruchowie, a następnie stadninę koni "Foran" w Doruchowie. Na terenie 10 hektarowej stadniny uczestnicy korzystali z jazdy konnej oraz przejażdżki bryczka.
Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje dla uczestników turnusu. Przed południem prowadzona była terapia i rehabilitacja, a wieczorami organizowane były wspólne zabawy i konkursy. Zawody sportowe, dyskoteki, pieczenie kiełbasek przy ognisku, czy konkursy piosenki i tańca, to tylko niektóre z form zabawy oferowane przez organizatorów. Uczestnikom turnusu do gustu przypadły przede wszystkim leśne podchody z licznymi zadaniami intelektualnymi oraz sprawnościowymi. Wszyscy preferowali aktywny wypoczynek, dlatego często korzystali z okazji gry w piłkę siatkową, koszykówkę, badmintona oraz piłkę nożną. Liczną rzeszę sympatyków miały również zajęcia aerobiku.
Przez cały czas trwania turnusu panowała wspaniała, rodzinna atmosfera. Wszyscy wykazywali wielką życzliwość wobec siebie pomagając sobie nawzajem, a na ich twarzach bez przerwy gościł promienny uśmiech. Wypoczynek, który zorganizowało Stowarzyszenie miał pokazać osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom, że również niepełnosprawni mogą być aktywni oraz, że pomimo niepełnosprawności można również osiągnąć sukces.
Turnus został zorganizowany ze środków Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny oraz dzięki wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce i Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

(29kB)   (29kB)   (29kB)

(29kB)   (29kB)   (29kB)


 Wizyta Adrianka w ŚDS-ie
(3 lipiec 2007)

Podczas obchodów Dni Miasta Nowych Skalmierzyc, które odbyły się w dniach 22-24 czerwca, odbyła się kolejna już kwesta charytatywna na rzecz chorego Adrianka Jankowskiego. W tą szczytną inicjatywę włączyli się również pracownicy Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach oraz domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy na specjalnie przygotowanym stoisku prowadzili sprzedaż wykonanych przez siebie prac rękodzielniczych. Kilka dni później, na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy, do siedziby placówki zawitał Adrian Jankowski z mamą. Podczas wizyty, prezes Stowarzyszenia, Pan Krzysztof Kowalczyk wręczył symboliczny czek opiewający na kwotę 2.958 zł złotych, które udało się zebrać z kwesty harcerzy oraz sprzedaży prac rękodzielniczych domowników ŚDS-u. Spotkanie miało niezwykły wymiar. Udowodniono, że osoby niepełnosprawne to nie tylko osoby wymagające szczególnej troski i pomocy, ale to również osoby, które taką pomoc potrafią dać innym. W tym przypadku pieniądze ze sprzedaży prac domowników SDS-u pomogą w dalszym leczeniu chłopca i powrocie do zdrowia.

(29kB)   (29kB)   (29kB)


 Mistrzostwa Osób Niepelnosprawnych w Tenisie Stołowym
(30 czerwiec 2007)

Z sukcesami powrócili z Kalisza domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, gdzie odbyły się Indywidualne Otwarte Mistrzostwa Kalisza Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym. Impreza została zorganizowana przez Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.
Mistrzostwa otworzył dyrektor OSRiR Mirosław Przybyła. Punktualnie o godzinie 10 uczestnicy rozpoczęli zaciętą rywalizację, która przez cały czas była toczona w imię reguły fair play. Rywalizowano w czterech kategoriach z podziałem na kobiety i mężczyzn. W kategorii "Open" Środowiskowy Dom Samopomocy reprezentowali dwaj zawodnicy : Tomasz Jurga oraz Marcin Galusik. Wspaniale spisał się przede wszystkim pierwszy z wymienionych, o czym świadczą wyniki rywalizacji. Tomasz Jurga znalazł pogromcę dopiero w meczu finałowym, natomiast Marcin Galusik dzielnie wywalczył 7 miejsce.
Takie wyniki należy uznać za spory sukces, tym bardziej, że w turnieju w kategorii "Open" uczestniczyło aż 20 zawodników z terenu południowej Wielkopolski. Pierwsza trójka sportowców z poszczególnej kategorii została nagrodzona okazałymi pucharami oraz dyplomami.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 Integracja 2007
(15 czerwiec 2007)

15 czerwca 2007r. grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyła w imprezie pod nazwą "Integracja 2007 - Nasza Wielka Orkiestra" zorganizowanej przez Gminno-Miejskie Centrum Pomocy "Wiara - Nadzieja - Miłość" w Odolanowie.. Zabawa odbyła się na "Wesołym Podwórku" przy Odolanowskim Domu Kultury i obfitowała w wiele atrakcji. Jedną z nich był konkurs na najlepszy grający instrument muzyczny. Uczestnicy z poszczególnych ośrodków zaprezentowali swoje dzieła, przy czym pokazali próbki swoich muzyczno-wokalnych umiejętności. Następnie, zaprezentowane instrumenty posłużyły jako akompaniament do hymnu odolanowskiej Integracji, utworu pt. "Piosenka z nadzieją" wykonanego przez Halinę Benedyk. Po chwili wytchnienia, na scenie pojawił się Zbigniew Wodecki. Artysta wykonał repertuar składający się z jego największych przebojów, dzięki czemu porwał do szalonej zabawy wszystkich zgromadzonych. Na zakończenie Integracji domownicy ŚDS-u otrzymali pamiątkowy dyplom oraz statuetkę. Czas spędzony na "Wesołym Podwórku" w całości upłynął na wspaniałej i radosnej zabawie.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 VIII Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Przygodzice 2007
(5 czerwiec 2007)

Z sukcesami powrócili z Przygodzic domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, gdzie 05 czerwca odbyła się VIII Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Impreza została zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Przygodzicach. Zawody rozpoczęły się uroczystą prezentacją drużyn oraz krótką częścią artystyczną. Punktualnie o godzinie 11 uczestnicy poszczególnych konkurencji rozpoczęli zaciętą rywalizację, która przez cały czas była toczona w imię reguły fair play. Zawodnicy uczestniczyli w licznych konkurencjach lekkoatletycznych oraz rekreacyjnych. W zmaganiach lekkoatletów z ramienia Środowiskowego Domu Samopomocy wystąpili : Marek Banasiak, Zbigniew Cicharski, Tomasz Jurga, Elżbieta Banasiak oraz Agnieszka Walinowska. . W konkurencjach rekreacyjnych udział wzięli : Damian Banasiak, Henryk Duklas, Sabina Kociemba i Józefa Jaćmirska. Wspaniale spisali się przede wszystkim lekkoatleci, o czym świadczą wyniki rywalizacji. Sztafeta 4x100 m zdobyła brązowy medal ulegając zwycięzcom tylko o jedną sekundę. W rywalizacji kobiet w skoku w dal, Elżbieta Banasiak nie miała sobie równych i oddając najdłuższy skok w konkursie zdobyła złoty medal. Należy dodać, że domowniczka ŚDS obroniła tytuł mistrzyni zdobyty przed rokiem. Kolejnym indywidualnym brązowym medalem może poszczycić się także Zbigniew Cicharski, który zajął 3 miejsce w biegu na 400 metrów. To jednak nie koniec zdobyczy medalowych. Dzięki wspaniałemu występowi na torze przeszkód, swój życiowy sukces w tej imprezie odniósł Damian Banasiak, który po fantastycznej walce zdobył brązowy medal. Takie wyniki należy uznać za spory sukces, tym bardziej, że wszyscy zawodnicy Środowiskowego Domu Samopomocy plasowali się w każdej konkurencji w czołówce. Dzięki temu w punktacji drużynowej ekipa Środowiskowego Domu Samopomocy zajęła bardzo dobre 5 miejsce, otrzymując okazały puchar, dyplom oraz nagrodę.
Dzień po zawodach, 06 czerwca, na obiektach sportowych zmagań odbyło się spotkanie integracyjne, na które wybrali się również uczestnicy ŚDS w Nowych Skalmierzycach. Na zabawie można było m.in. wziąć udział w konkursach zręcznościowych i logicznych oraz konkursie tanecznym.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 Stomatolog w Środowiskowym Domu Samopomocy
(1 czerwiec 2007)

W piątek 1 czerwca na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, do placówki przybyła lekarz stomatolog Pani Małgorzata Muzyka.
Na spotkaniu z domownikami, Pani stomatolog poruszyła wiele tematów związanych z pielęgnacją oraz leczeniem zębów, a także dbaniem o higienę jamy ustnej. W trakcie spotkania domownicy zadawali wiele nurtujących pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.
Udział w spotkaniu z pewnością pomoze w dbaniu o wlasny stan uzębienia, nie tylko swojego, ale również najbliższych.

(29kB)


 Dzień Dziecka w Środowiskowym Domu Samopomocy
(1 czerwiec 2007)

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Środowiskowym Domu samopomocy zorganizowano małą uroczystość, na której każdy domownik otrzymał słodki upominek. Następnie dzień upłynął w takt muzyki i wspólnej zabawy.

(29kB)   (29kB)   (29kB)


 Święto Konwalii
(11 maj 2007)

11 maja 2007r. grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach uczestniczyła w imprezie pod nazwą "Święto Konwalii" zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Psarach.. Zabawa odbyła się na w parku terenie wyżej wymienionej placówki i obfitowała w wiele atrakcji. Główną część imprezy stanowiły konkursy, w których uczestnicy prezentowali swoje umiejętności artystyczne. W konkursach należało przygotować odpowiednio : strój konwalii, bukiet konwaliowy oraz satyrę opisującą zwykły dzień w placówce. Z ramienia ŚDS-u, pod czujną opieką instruktorów, na uroczystość udali się Barbara Pacyna, Józefa Jaćmirska, Sabina Kociemba, Iwona Ławniczak, Anna Kalińska oraz Grzegorz Jaźwiec. Czas w całości upłynął na radosnej zabawie, a konkursom oraz dedykacjom nie było końca.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 Spotkanie Wielkanocne 2007
(26 kwiecień 2007)

26 kwietnia w restauracji "Nastrojowa" odbyło się coroczne spotkanie Wielkanocne dla osób niepełnosprawnych z terenu miasta i gminy Nowe Skalmierzyce. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób. Swoją obecnością imprezę zaszczycili m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pani Bożena Budzik, Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pan Kazimierz Sipka, Skarbnik Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pan Kazimierz Ciesiółka czy Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Polityki Społecznej Pani Ewa Pussak.
Spotkanie otworzył Prezes Stowarzyszenia Pan Krzysztof Kowalczyk, który w swym wystąpieniu serdecznie podziękował wszystkim za przybycie oraz podkreślił znaczenie wsparcia udzielanego przez władze samorządowe, a szczególnie Panią Burmistrz, umożliwiającego realizację zadań statutowych organizacji. Pani Burmistrz zapewniła, że wsparcie z jej strony będzie dalej kontynuowane. Podkreśliła również, że efekty tej współpracy i pomocy widać po zmianach jakie zachodzą w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz w poszerzaniu oferty usług Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny na rzecz osób sprawnych inaczej. Przekazany Stowarzyszeniu budynek przy ul. Kolejowej 18 jest w trakcie remontu i już niedługo powiększy się przestrzeń użytkowa placówki oraz poprawi się znacznie komfort pracy. Należy dodać, że dzięki tym zmianom Środowiskowy Dom Samopomocy będzie mógł zwiększyć limit domowników, dzięki czemu więcej osób niepełnosprawnych otrzyma niezbędna pomoc.
Na licznie zebranych gości czekało wiele atrakcji. Domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy zaprezentowali przedstawienie na temat tradycji Świąt Wielkiej Nocy oraz zaśpiewali znane i lubiane pieśni biesiadne. Wiele radości sprawiły uczestniczącym w spotkaniu dzieciom liczne konkursy z nagrodami. W holu podziwiać można było wystawę prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne.
Organizatorzy dziękują za pomoc w realizacji przedsięwzięcia Urzędowi Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz sponsorom - Sklepowi Rolno-Spożywczemu pana Grzegorza Olejnickiego oraz Piekarni Andrzeja Dzióbka i Jacka Białożyka.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 Wielkanoc w Środowiskowym Domu Samopomocy
(5 kwiecień 2007)

W Wielki Czwartek, dyrektor, pracownicy oraz domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy zebrali się na wspólnym, świątecznym śniadaniu. Spotkaniu towarzyszyła podniosła i uroczysta atmosfera. Przed posiłkiem Dyrektor placówki złożył wszystkim gorące życzenia spokojnych i wesołych Świąt Wielkiej Nocy. Następnie ze smakiem zjedzono przygotowane liczne potrawy, po czym domownicy opowiedzieli zebranym o zwyczajach i tradycjach Świąt Wielkanocnych.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)


 Spotkanie ze strażakami
(2 kwiecień 2007)

We wtorek, 2 kwietnia, na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, do placówki przybyli strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalmierzycach. Na spotkaniu z domownikami, strażacy poruszyli wiele tematów związanych z ich pracą. Szczegółowo opisali schemat, jakim toczy się każda akcja ratownicza, omówili najczęstsze przyczyny wzniecania pożarów i jak zapobiegać ich powstawaniu. Udzielili również wielu cennych rad w temacie ratownictwa medycznego. Na zakończenie zaprezentowali sprzęt, jakim posługują się podczas pracy oraz samochód, przy którym wszyscy uczestnicy spotkania pozowali do wspólnego zdjęcia.

(29kB)   (29kB)   (29kB)   (29kB)
(29kB)   (29kB)


 Dzień Kobiet
(8 marzec 2007)

Z okazji Dnia Kobiet, męska część pracowników oraz domowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach zorganizowała dla Pań krótkie przedstawienie. W programie znalazło się między innymi : historia Dnia Kobiet, humorystyczne anegdoty o płci pięknej, składanie życzeń oraz wręczanie własnoręcznie wykonanych upominków. Nie zabrakło również odśpiewania tradycyjnego "sto lat". Imprezę zwieńczył słodki poczęstunek.


 Goście z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w ŚDS
(21 luty 2007)

21 lutego br. Wicemarszałek Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, pan Józef Racki oraz członek zarządu Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, pan Wojciech Jankowiak złożyli wizytę w Urzędzie Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach. Celem wizyty było podpisanie aktu notarialnego przekazującego, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, na rzecz gminy i miasta budynku po byłej przychodni kolejowej o powierzchni 243 m2 z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Wyjątkowi goście w obecności Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce pani Bożeny Budzik, złożyli wizytę w Stowarzyszeniu Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach, które od kilku lat zabiegało o przejęcie budynku. Dzięki zrozumieniu potrzeb osób niepełnosprawnych przez Radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz zaangażowaniu Pana W-ce Marszałka Józefa Rackiego możliwe było powiększenie powierzchni prowadzonego przez Stowarzyszenie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz poprawa komfortu codziennego pobytu w placówce. Możliwe będzie również zwiększenie liczby miejsc oraz przyjęcie osób oczekujących. W pozyskanym obiekcie prowadzona jest bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych w ramach Centrum Usług Rehabilitacyjno-Terapeutycznych"Szansa" oraz Ośrodek Wczesnego Diagnozowania i Wczesnej Terapii. W wyremontowanych pomieszczeniach. Stowarzyszenie planuje uruchomić również miejsca całodobowego pobytu. Goście spotkali się z bardzo gorącym przyjęciem uczestników placówki, którzy okazali swoją wdzięczność i podziękowali za dotychczasową pomoc. Uwieńczeniem wizyty było wspólne zdjęcie, które przez kolejne lata będzie przypominało o tym wyjątkowym, historycznym dla naszej organizacji dniu.

(29kB)   (29kB)   (29kB)  


 Tłusty czwartek
(15 luty 2007)

Karnawał biegnie ku końcowi, więc czas na tradycyjne ostatki. 15 lutego br. z okazji "tłustego czwartku" w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach zorganizowano poczęstunek oraz zabawę taneczną.

(29kB)


 Walentynki w ŚDS
(14 luty 2007)

14 luty to dzień szczególny. Obchodzimy wtedy święto zakochanych, czyli walentynki. Z tej okazji pracownicy oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zorganizowali wspólną zabawę walentynkową. Odbyły się liczne wróżby oraz konkursy, dostarczając uczestnikom mnóstwa śmiechu i zabawy. Imprezę zwieńczyła zabawa taneczna.

(29kB)   (29kB) (29kB)   (29kB)  

< Kronika 2006 >   < Kronika 2007 >   < Kronika 2008 >   < Kronika 2009 >

< Aktualności 2010 >


Copyright © 2006-2010 Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny. Wszelkie Prawa zastrzeżone.
DESIGN Piotr Bądkowski